Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes2
mod_vvisit_counterVčeraj11
mod_vvisit_counterTa teden26
mod_vvisit_counterTa mesec73
mod_vvisit_counterVsi1149133

Prisotni na spletu

Prisotni 80 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 7077299
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Intervju z Jožetom Tekavčičem

Pogovor z Jožetom TekavčičemGospod Jože je naš član že dolga leta. Brez vida in brez sluha s pomočjo žene Ivanke spremlja dogajanje v društvu in v svoji okolici. Za hobi ustvarja prečudovite izdelke iz lesa. Rad se pogovarja in druži s člani, prisoten je na vseh srečanjih in izletih, ki se odvijajo v društvu oziroma jih društvo organizira. Izkazal se je tudi v nastopanju na odrih na prireditvah …

Pozdravljen, gospod Jože! Kako se počutite danes, ko ste prišli v društvo in skupaj delava intervju?

Pozdravljena, počutim se naravnost fantastično. Vesel sem, ker je lepo vreme in nas greje sonce ter sva z ženo Ivanko prišla v društvo.

Bi se nam predstavili, od kod prihajate, kdo pravzaprav ste? Kako ste odraščali, kakšno je bilo vaše otroštvo? Imate kaj bratov, sester?

Sem Jože Tekavčič, prihajam iz Škofje Loke, kjer imava z ženo Ivanko stanovanje, drugače pa sem rojen na Dolenjskem, kjer sem s še štirimi brati in dvema sestrama ter mamo in očetom živel na kmetiji.

Kaj pa vaša mladost, čas šolanja, kje ste se šolali in za kaj ste se izučili?

Del otroštva sem preživel na domači kmetiji v krogu svojih najdražjih. S sedmimi leti sem začel obiskovati vrtec v Portorožu, pozneje pa sem tam hodil tudi osnovno šolo.

Šolo ste obiskovali v zavodu za gluhe in naglušne?

S petnajstimi leti sem se vrnil na domačo kmetijo, kjer sem ostal dve leti in pol in pomagal očetu pri kmečkih opravilih. Nekega dne so nas obiskali neki pomembni uradniki in predlagali, da bi začel obiskovati šolo v zavodu za gluhe in naglušne, kjer bi se izšolal. Ljubljana je bila daleč, pot do tja tudi, stroški so bili ogromni. Septembra sem začel obiskovati prvi letnik srednje šole, čez dober mesec sem se vrnil na domačo kmetijo, kjer sem ostal nekaj let.

Ste si morda po šolanju poiskali zaposlitev in se zaposlili? Kje ste bili zaposleni?

Šolanja v zavodu za gluhe in naglušne, kot že prej omenjeno, nisem končal. Sem pa v času, ko sem bil doma, dobil pismo s škofjeloškega centra slepih in slabovidnih, kjer sem dobil možnost, da se izšolam za mizarja. Po šolanju sem se vrnil v rodno Dolenjsko, kjer sem dobil prvo zaposlitev v podjetju Novoles. Tam sem ostal petnajst mesecev, saj je podjetje zaprlo svoja vrata, in tako sem ostal brez službe. Kot edino možnost zase sem videl Center slepih in slabovidnih v Škofji Loki, kjer so me zaposlili, in ostal sem celih petnajst let. V centru sem spoznal tudi gospoda Mavrija, s katerim sva skupaj prebila 7 let, do njegovega odhoda v novo službo.

Po petnajstih letih službovanja sem se zaradi pešanja vida in nekoliko težjih razmer upokojil.

Kot vemo vsi, ste po spletu nesrečnih okoliščin izgubili tudi vid, kot da gluhota ne bi bila dovolj, vas je obiskala in z vami ostala tudi slepota.

Vid sem zaradi bolezni izgubljal postopoma, ne čez noč.

Kako ste se spoprijeli s še to izgubo in kdo vam je v teh težkih trenutkih bil in vam je še v največjo oporo?

Z vsako oviro, ki se pojavi, se je težko spoprijeti, a lažje je, če dejstvo čim prej sprejmeš in se s tem naučiš živeti. Že od vsega začetka mi je bila in mi je še v veliko pomoč in oporo žena Ivanka. Res pa je, da tudi sam, seveda s pomočjo palice, lahko obiščem Škofjo Loko, saj so mi poti, ulice in uličice ostale v spominu.

Ste član našega Društva AURIS, kljub vsem tegobam, ki vas pestijo, ste v društvu zelo dejavni. Z ženo se udeležujete vseh srečanj, izletov, razstav … Kako največkrat sledite vsemu dogajanju, ki se odvija okoli vas? Kateri izlet vam je najbolj ostal v spominu? Kakšen poseben dogodek?

Član društva sem 46 let, z ženo hodiva v društvo oziroma srečanja, izlete … Prideva zelo rada, saj nama družba drugih dobro dene. Na izletih, razstavah, praznovanjih … mi prevaja žena, pa tudi sekretarka, gospa Zlata, mi kdaj kaj prevede, pove kakšno zanimivost. Vsi izleti so bili lepi, vsak po svoje, izleti z društvom so prijetni. Lepo mi je povsod, če pa že moram opredeliti, mi je bilo lepo v Benetkah, v Rimu na obisku pri papežu in tudi v Španiji, kjer smo ostali osem dni, je bilo lepo.

Kako se počutite v društvu in v družbi gluhih in naglušnih članov, ki so tudi vaši prijatelji?

Sem že omenil, v društvu mi je vedno prijetno. Med vami, člani, dragi prijatelji, in seveda zaposleni, mi je lepo. Rad pridem med vse vas.

Kaj pa vaš prosti čas? S čim si zapolnite čas, ki je samo vaš, kaj najraje počnete, in od kod vam veselje do tega?

V prostem času rad pomagam ženi pri gospodinjskih delih. Zelo rad jo tudi občasno presenetim in ji kak petek, ko vstanem pred njo, pripravim zajtrk. Vsak dan se odpravim z njo na krajši sprehod, pa tudi po nakupih. V domači kleti imam malo delavnico, kjer rad popravim kakšno malenkost ali iz lesa naredim kakšno ptičjo hišico, pri barvanju mi je v pomoč žena.

Ljudi, nekatere predmete … prepoznate po enem samem dotiku? Imate res tako močan spomin in sega toliko let nazaj?

Res je, imam dober spomin, veliko stvari sem se naučil in spoznal že takrat, ko mi je vid še služil. Druge stvari spoznavam počasi in s pomočjo žene, vse življenje se učimo, spoznavamo … Enako je tudi pri meni.

Nastopate tudi na odru, nastopili ste na Mednarodnem dnevu gluhih v Tržiču, na številnih prireditvah … Kako ste se naučili gledaliških oziroma igralsko-plesnih veščin? Kako ste s to osebo sodelovali?

Gledaliških veščin sem se naučil s pomočjo gospe Lade Lištvanove. Spoznal sem jo leta 2007, ko sem se udeležil srečanja invalidov v Kranjski Gori. Skupaj sva sodelovala leta 2010 na pripravah za gledališki nastop na Mednarodnem dnevu gluhih v Tržiču. Sodelovanje z njo ne predstavlja nikakršnih težav, pri učenju ona ve, kaj hoče, to pove oziroma pokaže, jaz pa jo razumem in ji pri navodilih sledim.

Počasi končujeva najin pogovor, želim vam obilo zdravja in vse lepo sedaj in v prihodnje.

Petra Čanak

Jože v pokrajinskem muzeju v Murski Soboti.V Kumrovcu, na spomladanskem izletu se preizkusi tudi v streljanju z lokom.Natop na mednarodnem dnevu gluhih v Tržiču.Pred Ljubljansko mestno hišo, daje Izjavo o poznavanju Ljubljane za RTV Slovenija.Letošnji prejemnik priznanja za naj prostovoljca leta 2012 na Brdu pri Kranju.Skupaj s še dvema prejemnikoma priznanja iz našega društva.

 

 

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

April 2021
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow