Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes2
mod_vvisit_counterVčeraj11
mod_vvisit_counterTa teden26
mod_vvisit_counterTa mesec73
mod_vvisit_counterVsi1149133

Prisotni na spletu

Prisotni 107 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 7077354
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Intervju z gospo Boso Majstorović

11Bosa, ste med najaktivnejšimi člani našega društva, redno se udeležujete izletov in predavanj. Prostovoljno vodite telovadbo za starejše. Prosila bi vas, da se nam malo predstavite in opišete, da vas bomo še bolje spoznali.

                                                              

1.    Najprej se malo opišite našim bralcem, kdo ste? Od kod prihajate?

Pred 42 leti sem kot mlado dekle pri 19. letih prišla v Slovenijo. Z vlakom sem se pripeljala iz Bosne in Hercegovine (BiH) in to je bilo moje prvo potovanje v Slovenijo. Bilo je tudi usodno za moje nadaljnje življenje, saj sem se srečala s fantom, ki je postal moj mož.

2.    Ste edinka, imate morda kakšnega brata ali sestro? Hranite kakšen lep spomin na svoje otroštvo?

Odraščala sem v majhni vasici v občini Doboj, v BiH. Imela sem brata, ki je umrl eno leto po vojni, star 33 let. Na svoja leta odraščanja imam poleg lepih tudi bolj žalostne spomine. Mama je bila polno zaposlena in me je večkrat puščala samo, oče je bil zaposlen v gradbeništvu in večino časa odsoten. Tako je morala mama sama skrbeti za kmetijo in zato sem ji že zelo zgodaj morala pomagati pri raznih delih. Seveda bi se kot otrok raje igrala, a istočasno sem vedela, da moram prevzeti skrb za mlajšega brata, kadar mame ni bilo doma. Od njega sem bila starejša 7 let, a vendar še otrok.

3.    Otroške vragolije? Verjetno ste tudi vi, tako kot mi vsi, v otroštvu kakšno zagodli?

Mama je bila stroga in če je nisem ubogala, me je kaznovala. Pogosto sem bila tepena. Spominjam se dogodka, ko sva z bratom morala pobirati slive, iz katerih se je kuhalo žganje. Mama jih je s palico otresla, da so popadale v travo, kjer je tekel potoček. Kar nekaj časa sva jih pobirala in mi je bilo dolgočasno to početi, zato sem pregovorila brata, da se greva igrat! Seveda je mama ob prihodu ugotovila, da slive niso bile pobrane v celoti in je bila zelo huda. Brat se je začel jokati, saj sem ga jaz pregovorila, da se greva igrat in sledila je kazen. Ob nekem drugem dogodku se spominjam, da sva se z bratom žogala, a tam so bili tudi mali piščančki in žoga je z vso silo priletela med njih. Ubogi piščančki, tega mi je resnično žal.

4.    Čas šolanja in življenjska pot v Sloveniji?

Osnovno šolo sem končala v domačem kraju. V srednjo šolo za krojaštvo sem hodila v Zenici, med šolanjem sem tri leta stanovala pri teti. Takrat so moji starši delali v Nemčiji. Po končanem šolanju sem odpotovala k sestrični v Novo Gorico z namenom, da se tam zaposlim v podjetju Ideal, v obratu za konfekcijo. Ker takrat v Idealu ni bilo prostega delovnega mesta, sem se začasno zaposlila v tamkajšnji livarni.

5.    Kako se je vaša življenjska pot obrnila? Ste se zaposlili in katera dela ste opravljali?

Obdržala sem zvezo s fantom, s katerim sva se srečala ob prihodu v Slovenijo, se poročila in preselila na Jesenice. Leta 1977 je na svet prijokal sin. Leta 1979 sem dobila zaposlitev v Gorenjskih oblačilih kot šivilja, zaradi rojstva hčere pa sem ostala doma ter skrbela za dom in vzgojo otrok, šivala sem in pletla za stranke. Pozneje sem delala tudi v domu Matevža Langusa v Radovljici z otroki in odraslimi s posebnimi potrebami. Po prekinitvi dela v Radovljici se je med letoma 2000 do 2006 za mene začelo obdobje šolanja. Najprej sem začela s tečaji znakovnega jezika v Ljubljani, potem vpis pete stopnje v Kranju na tekstilni šoli, naprej v Ljubljano, kjer sem se vključila v program usposabljanja za tolmača, ki je trajal eno leto. Šolo za tolmača sem končala, vendar nisem dobila certifikata, ker sem bila v prvem preizkusu neuspešna, za drugega pa se nisem odločila. Smatrala sem, da znanje, ki sem ga pridobila, zadostuje za praktično delo in vedela sem, da se sporazumem z gluhimi vse, kar je potrebno. Na koncu sem šla še v Ljubljano za kozmetično tehnico. Med šolanjem v Ljubljani sem 8 mesecev delala v domu starejših dr. Franceta Berglja na Jesenicah. Moja misel pri vpisu na kozmetično šolo je bila, da s svojim znanjem znakovnega jezika gluhim omogočim dostop tudi do storitev pedikure, masaže, depilacije in drugih. Po daljšem premisleku sem odprla svoj s. p. in ga na predlog g. Borisa (Tihi) imenovala BALZAM. Uredila sem spodnji prostor v kleti društva v Kranju in upam, da sem našim članom s pedikuro in masažo olajšala marsikatero težavo in bolečino.

6.    Kakšno je vaše sodelovanje v društvu AURIS?

Vesela sem, da se s člani lahko sporazumevam v znakovnem jeziku. Na to mojo željo sodelovanja z gluhimi in na pot izobraževanja me je v veliki meri vodilo dejstvo, da je v moji ožji družini po materini strani več oseb, gluhih od rojstva. To so štirje strici, trije bratranci in trije nečaki. Že tedaj sem se zavedala, kako pomembna je komunikacija z gluhimi, da se ne počutijo docela izvzeti iz družbenega dogajanja. Zato je bila moja želja, da nekaj doprinesem k njihovemu boljšemu počutju, če sem pri tem uspela, bom zelo vesela.

Moje prvo večje sodelovanje z društvom je bilo, ko sem pomagala zbirati podpise občanov v podporo zakonu FIHO, ki je vključeval nediskriminacijo invalidov. Takrat je bilo društvo AURIS za gorenjsko regijo najuspešnejše, saj smo zbrali največ na občini potrjenih podpisov. Z društvom sem hodila tudi na športne in kulturne prireditve, razna srečanja, izlete. Uživala sem (in še vedno uživam) v njihovi družbi, saj nas je povezalo aktivno sporazumevanje, še kako pa je tukaj pomembna tudi pozornost do vseh ljudi z okvaro sluha. Bilo je mnogo sproščenega smeha, šal in dobre volje. V tem kolektivu se dobro počutim. Imela sem nekaj predavanj o zeliščih, knajpanju, negi nog, sončenju ... Zahvaljujem se ge. Zlati, ki mi je ves čas stala ob strani. Vseskozi je steber in duša društva, dober organizator in verjamem, da je z njeno pomočjo in sodelovanjem vseh drugih AURIS eno najboljših društev v Sloveniji. O tem govori tudi dejstvo, da se člani odlično počutijo, ker so v društvu dobro sprejeti.

7.    Kako preživljate svoje dneve, kaj najraje počnete?

Rada sem v društvu, čeprav se zadnje čase nekoliko manj udeležujem športnih srečanj in nekaterih dejavnosti. Pristopilo je več mladih, se zaposlilo in prav je tako. Naj mlajši nosijo tradicijo skrbi in razumevanja za tovrstno obliko pomoči potrebni populacij. Na mladih svet stoji pravi pregovor! To je razvidno tudi v priznanjih in pohvalah, ki so jih prinesli rezultati, in res mi je toplo pri srcu, ko gledam, kako postaja društvo AURIS vse bolj prepoznavno.

Sama v prostem času rada berem; različna področja širijo obzorja duha, vidimo različne poglede na dogajanje pri nas in v svetu, ki se vse bolj zaveda, da naš obstoj ni vezan le na materialne dobrine, da so nam dosegljive tudi energije, ki podpirajo sočutje in sodelovanje na različnih ravneh dojemanja in sprejemanja različnosti.

Hvala za klepet in vaš čas.

Alenka Dobnikar

12131415161718

 

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

April 2021
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow