Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes2
mod_vvisit_counterVčeraj11
mod_vvisit_counterTa teden26
mod_vvisit_counterTa mesec73
mod_vvisit_counterVsi1149133

Prisotni na spletu

Prisotni 14 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 7077167
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Intervju z Zdenkom Tomcem

Gospod Zdenko Tomc - dolgoletni predsednik društva AURIS. Velik borec za pravice gluhih. Strasten zbiratelj znamk. Je tudi član filatelističnega društva »Lovro Košir« v Škofji Loki. Z gospodom Tomcem se je pogovarjala Petra Čanak.

Vaše predsednikovanje se je pričelo leta 1983, bili ste tudi član izvršnega odbora. Društvo se je selilo v več najemniških prostorov. Leta 1997 pa ste le zbrali toliko denarja, da ste na sedanji lokaciji kupili staro hišo, ki je bila v slabem stanju. Nam lahko poveste več o tem?

Moram reči, da je moje predsednikovanje kar dolgo. Najprej sem bil predsednik društva gluhih v Novem mestu od 1960 do 1963. Takrat sem z družino živel v Metliki in služboval v Novem mestu. Leta 1963 sem se preselil v Škofjo Loko, kjer sem se takoj včlanil v Društvo gluhih in naglušnih Kranj. Začel sem aktivno sodelovati na različnih področjih društvene dejavnosti. V tem času smo začeli razvijati sodelovanje z drugimi organizacijami, sodeloval sem pa tudi v odboru društva. V tem času sem bil na skupščini društva izvoljen za člana izvršnega odbora društva. Ne spominjam se kdaj sem bil prvič izvoljen kot predsednik Društva gluhih in naglušnih Kranj, mislim pa, da je bilo to leta 1983. V tem obdobju sem bil večkrat ponovno izvoljen kot predsednik in dve mandatni obdobji kot podpredsednik. V glavnem pa sem tudi takrat pomagal izvoljenemu predsedniku. Na koncu sem bil predsednik tri mandatna obdobja zaporedoma. V tem času smo kupili lastno hišo in se borili z večnimi finančnimi težavami.

Pred kratkim ste svoj mandat dolgoletnega predsednikovanja predali Vašemu nasledniku. Vaša doba predsednikovanja je bila zelo dolga, če se ne motim, je trajala 14 let. Kako oziroma od kod ste dobili denar, da ste hišo spravili v boljše stanje, jo opremili in naredili iz nje to, kar je danes?
V letošnjem letu je funkcijo predsednika prevzel Boris Horvat. Tega sem zelo vesel, ker poznam njegovo delo in vem, kaj vse je pripravljen narediti v borbi za pravice gluhih in naglušnih. Vrniva se še k hiši. Moram povedati, da je bila gradnja hiše zame najtežje obdobje v življenju. Od fundacije FIHO je denar pritekal po kapljicah, vsako leto nekaj, kar je obnovo zelo podražilo. Delavci so postavili gradbene odre okrog hiše in po opravljenem delu so jih spet pospravili in tako pet let vsako leto znova. Veste, take stvari zelo podražijo gradnjo. Tudi sam sem pomagal zbirati sredstva po različnih podjetjih in privatnih firmah (bilo jih je okoli 1000), da smo lahko vrnili kredit mestni občini Kranj, ki nam je obračunala oderuške obresti. S prostovoljnim delom pa so pomagali tudi naši člani, za kar jim gre še posebna zahvala, saj imamo danes lepo lastno hišo. Vedno pa je v meni obstajala želja, da bi se naredilo čim več za gluhe in naglušne, za njihovo prepoznavnost in da se ljudje ne bi ustrašili srečanja z nami. Mi fizično izgledamo zdravi, ko pa spregovorimo, se nas ljudje največkrat ustrašijo in ne vedo kako bi se pogovarjali z nami.

Kdo Vam je bil v času Vašega predsednikovanja v pomoč, Vas podpiral, spodbujal in Vam pomagal v vseh pogledih, kar se tiče funkcije predsednikovanja?
Biti predsednik društva ni funkcija, kjer bi sam odločal o vsem. Za dobrim predsednikom vedno stojijo sposobni ljudje. Jaz sem odlično sodeloval s sekretarko Zlato Crljenko in seveda tudi s člani izvršnega odbora in skupščine. Tako smo bili skupaj uspešni.

Kako se počutite sedaj, ko ne nosite več tako velikega bremena, kar se tiče pogajanj, sestankov, borb, …? Kako ste zadovoljni z delom sedanjega predsednika? Boris je tudi velik borec za svoje in nasploh za naše pravice, pravice gluhih. Ste mnenja, da ko se bo naučil vseh Vaših veščin in zvijač, da bo prav tako uspešen, ali morda kaj bolj?
Ponosen sem na to, kar sem naredil kot predsednik društva. Prav gotovo imam velike zasluge za novo hišo, gluhi smo kar dobro prepoznavni na Gorenjskem, dobro se povezujemo z drugimi organizacijami in tudi financerji nas dobro poznajo. Mislim, da bo Boris dober predsednik, prav gotovo bo vnesel v delo društva tudi kakšne novosti, ki pa bodo dejavnost našega društva le bogatile.

Ste strasten zbiralec znamk, včlanjeni ste tudi v filatelistično društvo v Škofji Loki, ki se imenuje »Lovro Košir«. Koliko let ste že član filatelističnega društva?
Res je, sem tudi velik ljubitelj filatelije. Član filatelističnega društva Lovro Košir iz Škofje Loke sem že od leta 1974. Član filatelističnega društva sem torej že 35 let.

Kdaj ste začeli z zbiranjem znamk? Koliko let že zbirate znamke? Ste kdaj sodelovali na kakšni razstavi, ste razstavili tudi svojo zbirko znamk?
Z zbiranjem znamk sem začel že med drugo svetovno vojno, ker sem kot otrok živel v Metliki. Slučajno sem naletel na odprto zapuščeno skladišče, polno raznih poštnih pošiljk, ki med vojno sploh niso bile odposlane. Oče mojega prijatelja je zbiral znamke in prav on je bil tisti, ki me je navdušil za filatelijo. Skupaj smo šli v skladišče, kjer smo vzeli razne poštne pošiljke. Naučil sem se kako se znamko pravilno odstrani iz kuverte in kako se jo potem tudi pravilno shrani. Shranil sem tudi nekaj razglednic. Vse to sem razstavil na loškem gradu. Takrat sem nekaj znamk tudi zamenjal z drugimi zbiratelji. Za eno razglednico sem npr. dobil 20 znamk. Tudi v službi, delal sem v Iskri, sem bil pozoren na odvrženo pošto, seveda zaradi znamk. Tam sem našel dosti znamk večje vrednosti. Direktor je videl, da se zanimam za znamke in je naročil tajnici, da pisem niso več metali v smeti. Tako sem dobil veliko znamk, ki sem jih menjal v Ljubljani. Sodeloval sem na raznih razstavah, kjer sem prejel tudi več priznanj.

Opazila sem, da velikokrat pregledujete tudi kovance. Jih zbirate, ali samo primerjate motive na njih?
Kovancev ne zbiram, me pa zanimajo. Vedno, kadar naletim na kakšnega zanimivega, ga shranim in tako pomagam zbirateljem kovancev, ki jih poznam. To delam bolj iz veselja, ker lahko pomagam drugim. Vsekakor vam pa moram čestitati, ker tako dobro opazujete in ste opazili, da sem prinesel gluhim razne kovance.

Bi meni in našim članom za konec kaj sporočili, bi nam morda dali kak nasvet, ali povedali le kako misel?
Misel za konec? Nisem ravno kakšen poet, da bi napisal lep verz. Vsekakor lahko rečem le to, da sem v življenju vedno delal pošteno in z le eno mislijo, ta pa je, da bi bilo nam gluhim dobro. V času krize društva nisem dobil nagrade za predsednika, ker sem se ji odpovedal v korist društva. Pogled nazaj mi razkriva, da sem delal prav in mi ni žal vsega časa, ki sem ga vložil v to. Pravijo, da na mladih svet stoji. Verjamem, da boste vi in drugi mladi v društvu zgledno vodili to organizacijo naprej. Vsem gluhim pa le to: ostanite pokončni in ponosni kljub težavam, s katerimi se srečujete vsak dan!

Čisto na koncu se Vam iz srca zahvaljujem za Vaš čas in za Vaše veselje, da ste odgovorili na vprašanja. Želim Vam še naprej vse dobro, predvsem pa zdravja in osebnega zadovoljstva!Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

April 2021
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow