Okrogla miza o polževem vsadku
V četrtek, 2.3.2017 je v prostorih Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, Drenikova 24 Ljubljana, je potekala okrogla miza o polževem vsadku.
Okrogla miza je bila organizirana ob mednarodnem dnevu sluha in ob mednarodnem dnevu polževega vsadka, ki potekata v teh dneh.
Na okrogli mizi so sodelovali strokovni delavci, ki se ukvarjajo z osebami z okvaro sluha, bodisi, da so kandidati za polžev vsadek, bodisi, da so polžev vsadek že dobili.
Okroglo mizo sta odprla strokovni delavec zveze gospod Adem Jahjefendić in podpredsednica zveze ga. Darja Pajk, ki je tudi sama oseba s polževim vsadkom. Oba predstavnika zveze sta izrazila zadovoljstvo, da smo se znova zbrali in poudarila, da zveza pomaga osebam z okvaro sluha na različnih področjih in da nudijo podporo ter da kadarkoli kaj potrebujemo, se lahko obrnemo na strokovno službo zveze in nam bodo po svojih močeh pomagali. Ga. Darja Pajk je v uvodnem nagovoru povzela dogajanje na evropskih konferenci o polževem vsadku, ki je v Bruslju potekala včeraj. Nadalje pa nas povabila k soustvarjanju današnje okrogle mize.
Ga. Darja Pajk v okviru predstavitve svojih izkušenj s polževim vsadkom poudarila ključna vprašanja in dileme s katerimi se srečujejo tako kandidati za polžev vsadek, kot tisti, ki so polžev vsadek že dobili in ne nazadnje tudi naši svojci, ki nas obkrožajo, še posebej pa je izpostavila strahove in dileme staršev otrok, ki so kandidati za polžev vsadek. Tako je ga. Pajk poudarila, da je pomembno, da smo čimbolj aktivni pri zbiranju informacij, se lotimo raziskovanja vse kar se tiče polževega vsadka, da, ko se odločimo za polžev vsadek prevzamemo odgovornost za to odločitev, da imamo po operaciji čimbolj realna pričakovanja…. Hkrati pa je ga. Pajk podala kako si lahko lajšamo strah, stiske, ovire s katerimi se srečamo, ko se odločamo za polžev vsadek in potem, ko smo ga z operacijo že pridobili in se podajamo na pot rehabilitacije. Ga. Pajk pravi, da so nam lahko pri tem zelo pomembno psihološko, čustveno oporo strokovni delavci: zdravnik kirurg, specialni pedagogi, surdopedagogi, logopedi, psihologi, akustiki ter naši svojci in osebe s polževim vsadkom, ki so se že uspešno rehabilitirale in so bogat vir informacij.
V prispevku kirurško zdravljenje je zdravnik spec. otolog gospod Matjaž Kranjc predstavil vrste PV in drugih kostno usidranih vsadkov, ki se vstavljajo kirurško. Gospod je vse prisotne informiral o vrstah PV, ki so tehnološko že tako napredovali, da omogočajo ohranjanje osnovnega sluha, ki ga oseba še ima. Pri tem je poudaril, da medicina v zadnjem času zelo poudarja pomembnost operacije za polžev vsadek tudi pri osebah, ki še imajo svoj ostanek sluha, saj je na ta način kvaliteta poslušanja lahko boljša in rehabilitacija manj zapletena. V prestavitvi je gospod Kranj predstavil tip PV, ki se imenuje akustični polžev vsadek, ki omogoča zelo podoben zvok poslušanja, kot če bi oseba poslušala z ušesom in ne preko elektro stimulacije živca kot pri klasičnem polževem vsadku. Kateri polžev vsadek bo oseba dobila je predvsem odvisna od narave izgube sluha, za kakšno težko naglušnost gre ali gluhost ter od vseh izvidov preiskav, ki so potrebne, da se določi kateri polžev vsadek osebi ustreza.
Po predstavitvi dr. Kranjca je predstavila prispevek ga. Alenka Werdonig dipl psihologinja, ki že vrsto let dela z osebami z okvaro sluha in njihovimi starši, ko gre za majhne otroke in mladostnike, kot tudi z odraslimi osebami, ki so kandidati za polžev vsadek. Gospa je orisala delo z vsako skupino uporabnikov od rojstva oziroma pred enim letom starosti, s predšolskimi otroci in njihovimi starši, mladostniki in odraslimi.
Po končani predstavitvi obeh prispevkov, je bil čas za krajšo razpravo in vprašanja. Po tem sta svoje izkušnje življenja s polževim vsadkom predstavila mama otroka s PV ga. Zdenka Kečanović in gospod Franci Forštner, oseba s PV in predsednik Medobčinskega društva gluhih in naglušnih Velenje. Po tem je sledila razprava. Ker sem hitela novim dogodivščinam na poti, predstavitve gospe Zdenke in gospoda Francija nisem slišala, a zagotovim lahko, da kar sem slišala v zgoraj opisanih predstavitvah, me je zelo nagovorilo in mi dalo novih moči ter poguma, da vztrajam na poti, ki sem si jo zadala, da tudi sama prejmem polžev vsadek. Prepričana sem, da mi bo uspelo J.
Zapisala Metka Knez univ. dipl. soc. delavka
← Gluhi zmorejo vse, razen slišati | Obisk podzemnih rovov Kranja → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|