Obisk podzemnih rovov Kranja
Sončnega petkovega popoldneva, 19. 5. 2017, smo se skupina članic in članov MDGN za Gorenjsko AURIS na povabilo Mestne občine (MO) Kranj podali na ogled podzemnih rovov Kranja.
Dobili smo se pred vhodom v rove, kjer sta nas pričakali vodja protokola župana pri MO Kranj Ines Zabret s fotografom in turistična vodnica Ana Brovč, ki vodi skupine turistov in druge obiskovalcev rovov. Najprej smo vsi zbrani naredili skupinsko fotografijo in od gospe Ane dobili pojasnila, kako bo potekal naš ogled, ter nasvet, naj se držimo skupaj, da se ne bomo izgubili, saj so rovi zelo razvejani.
Ogled je trajal dobro uro in je potekal od zahoda mesta do vzhoda, nato smo se obrnili in ogled zaključili na jugu mesta. Značilnost rovov je, da so jih gradili slovenski delavci, ki so bili za svoje delo plačani. Delo je potekalo z materialom, ki so ga financirali Nemci, ki so bili tudi pobudniki gradnje rovov z namenom, da so ti rovi vojno služili kot zaklonišče meščanov Kranja. Ob stenah rovov so bile med vojno postavljene klopi, kamor so se ljudje posedli med bombnimi napadi, medtem ko drugo gibanje ni bilo omogočeno. Ko so rove gradili, so pod zemljo, in sicer pod mestni vodnjak, vgradili visoko cisterno z vodo za potrebe gašenja mesta, če bi ga zajel požar. To se na srečo ni zgodilo, a cisterna je ostala. Vodnica Ana nam je ob panojih predstavila nekatere redke vrste živali, ki so našle domovanje v ali ob rovih. V tej predstavitvi smo tako spoznali brezokega hrošča, kobilico, človeško ribico, ki so jo najprej našli na območju Gorenjske in jo je Valvasor poimenoval zmajev mladič. Danes jo poznamo pod imenom človeška ribica zaradi njene kožne barve. Ima še druga zanimiva imena. Ko smo govorili o njej, smo izvedeli, da so v rovih kraška tla, kar omogoča pogoje, ki ugodno vplivajo na njen razvoj in življenje.
Zanimivost podzemnih rovov je tudi, da potekajo pod rekama Savo in Kokro. Njihova temperatura pa je odvisna od zunanje. To pomeni, da če je zunaj mraz, je v rovih hladneje. Če je zunaj vroče, je temperatura nekoliko višja. A vendar ne glede na vroč pomladni petek je bilo v rovih prijetno hladno, na trenutke tudi zelo mrzlo. Pred koncem ogleda rovov na južni strani mesta smo si v predstavitveni sobi ogledali simulacijo bombnega napada, kakršni so bili na slovenskih tleh med II. svetovno vojno. Gospa Ana je povedala, da bombni napadadi na enak način potekajo še danes. Prebivalci so bili med bombnimi napadi na varnem, a zgodilo se je, da je bomba padla pred vhod v rove. Takrat so bili ljudje ujeti v notranjosti in so za odprtje vhoda oziroma izhoda morali uporabiti lopate in krampe.
Vodnica Ana nam je rove predstavila zelo prijetno, doživeto, tako da je večina nas, ki smo že bili v rovih, z veseljem prisluhnila njeni razlagi, ki je pritegnila vsakega od članov skupine.
Hvala vodnici Ani za njen čas in vodenje. Toplo se zahvaljujemo tudi Mestni občini Kranj, da nas je povabila na ogled rovov.
Zapisala Metka Knez
← Okrogla miza o polževem vsadku | Korak k sončku → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|