Predavanje na občini Jesenice
Ozaveščanje javnosti o gluhoti in naglušnosti postaja vedno bolj prepoznavna dejavnost Medobčinskega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj. Še zlasti odkar se je naši dosedanji ekipi pod vodstvom sekretarke Zlate Crljenko kot predavateljica pridružila še Darja Pajk, dipl. delovna terapevtka, ki se je z izgubo sluha začela srečevati v odrasli dobi.
Razlog za tokratno predavanje je bil pravzaprav njen predlog, da bi v okviru prireditev ob Mednarodnem dnevu gluhih organizirali predavanja za javne ustanove, kot so npr. občine, upravne enote, zdravstveni domovi, socialne službe, šole itd. Med prvimi odgovori na poslane predloge je bil od direktorja občinske uprave Jesenice Vitomirja Pretnarja, ki nas je prijazno povabil k sodelovanju, in v sredo, 10. oktobra, smo v občinski konferenčni sobi organizirali eno prvih predavanj za delavce občine Jesenice, ki so lahko za dobro uro zapustili svoje delovno mesto ter se nam pridružili. Želja in namen predavanja o gluhoti in naglušnosti je predvsem seznanjanje s tem, kako gluhi in naglušni doživljamo komunikacijo, s kakšnimi težavami se soočamo v uradnih postopkih in življenju ter kaj pogrešamo pri naših sogovornikih. Zagotovo so neizčrpen vir neprijetnih položajev, slabe volje in raznoraznih težav zaradi izgube sluha lastne izkušnje, kar je zelo nazorno razložila predavateljica ob podpori preostalih sodelujočih.
Slušateljem smo omogočili doživetje, kaj pomeni živeti z okvaro sluha. Prikaz komunikacije gluhih v slovenskem znakovnem jeziku brez prevoda je bil eden od dinamičnih vložkov med predavanjem. S tem smo udeležencem omogočili doživeti občutke izključenosti iz družbe ter počutje gluhih in naglušnih ob negotovosti razumevanja okolice. Na kratko smo predstavili tudi našo društveno dejavnost, publikacije, zloženke in projekte, na koncu pa je naša članica Mirsada poskrbela še za kratek recital s pesmijo Ne slišim v slovenskem znakovnem jeziku. Navdušen aplavz vseh udeležencev po predavanju nam je povedal vse, predvsem pa je bilo izraženo zadovoljstvo, da so bili na preprost in razumljiv način seznanjeni z našo nevidno invalidnostjo. Tudi mi smo zadovoljni zapustili občinsko stavbo, saj so bili naši slušatelji izjemno občinstvo in so nam s svojim sodelovanjem podali zagon za nadaljnje delo.
Vsi skupaj srčno in iskreno upamo, da smo z našim predavanjem vsaj deloma olajšali in poenostavili obisk marsikateri gluhi ali naglušni stranki na občini Jesenice ter da bodo udeležnci predavanja znali občutke, ki smo jih podelili z njimi, ob svojem delu koristno uporabiti.
V svojem zagonu sta Darja in
Boris Horvat Tihi
← Izobraževalno predavanje o komunikaciji z naglušnimi in gluhimi osebami | Socialne storitve v Republiki Sloveniji → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|