Redno mesečno predavanje - Joga 1.del
V ponedeljek, 8. 4. 2013, smo imeli v društvenih prostorih predavanje o jogi. Predavala nam je ga. Helena Rovšek. Njen interes za jogo in želja po tem, da bi našla notranji mir, ji je odkril, kaj natančno je joga, kaj ji prinaša in kako jo varno uporabi kot pot do popolnega razumevanja same sebe. Posredovala nam je svoje izkušnje. Povedala nam je vse o jogi, kaj sploh je, od kod prihaja, zakaj je koristna, in nam pokazala krajše vaje. Pripovedovala je o jogijski higieni. Najbolj nas je pritegnila razlaga o tehniki čiščenja nosu s slano vodo, ki se imenuje JALA NETI KRIJA – JOGIJSKO IZPIRANJE NOSNIC.
Kaj je joga?
Joga je najstarejši sistem človeškega razvoja, ki uravnotežuje telo, um in duha. Je znanost o življenju, ki nam pomaga videti bolj jasno in razumeti bolj globoko nas same in svet, v katerem živimo. Z njo postanemo gospodarji svoje usode, ko k življenju pristopimo s popolnim zavedanjem. Joga je pot k sebi. Jogi je človek, ki popolnoma zaupa višji zavesti. Joga je torej iskanje samega sebe in srečanje s svojim resničnim jazom.
Zgodovina joge
Joga ima dolgo zgodovino. Obstajajo pričevanja, da so že pred 4000 leti ljudje poznali in izvajali nekatere vrste.
Beseda izvira iz sanskrta in pomeni vpregati, zavezovati.
Ustanovitelj kraljevske ali klasične joge je bil Indijec Patandžali, ki je živel pred Kristusom in je avtor prvega natančnega opisa o jogi.
Nekaj dejstev o jogi
Joga ni religija. Je pa povezana s hindujsko vero in osnovana na nekaterih hinduističnih prepričanjih (karma, reinkarnacija), ki so za Indijo tipična. Joga v zadnjem času postaja trend, s katerim se poizkuša sproščati vse več ljudi.
Danes je najbolj poznan slog joge, pri katerem so poudarjeni telesni položaj, dihalne vaje in meditacija.
Pozitivni učinki vadbe so dokazani pri astmi, za srčne bolnike, epileptike, stres in drugo.
Jogijska higiena
Kakor nam je znano, prebivalci Indije ne namenjajo nobene pozornosti čistoči v javnih prostorih. Svoji osebni higieni pa posvečajo prav neverjetno veliko časa. Čas, ki ga najrevnejši Hindujci (prebivalci Indije) vsak dan namenijo umivanju zob, čiščenju ustne in nosne votline, močno presega čas sodobnega človeka. Jogijska higiena se deli na:
- GRGRANJE (KAVALAGRAHA),
- TELOVADBA GRLA (SIMHASANA IN JIVABANDHA),
- ČIŠČENJE JEZIKA (JIHVA SODHANA),
- IZPIRANJE NOSNIC (JALA NETI),
Izpiranje nosa s slano vodo – učinki tehnike JALA NETI. To je preprosta tehnika, ki učinkovito očisti nos, nosne prehode in sinusne votline. Odstranjuje odvečno sluz in druge nečistoče.
Jala neti krija je ena izmed številnih čistilnih tehnik joge. S posebno posodo, ki se dobi v bolje založenih trgovinah z zdravo prehrano, si izperemo nosnice z mlačno slano vodo (eno čajno žličko soli zmešamo s pol litra vode), ogreto na telesno temperaturo (okoli 37 ali 38 stopinj).
Če dodamo preveč ali premalo soli, nas bo sluznica pekla. Postavimo se pred umivalnik, s telesom se nagnimo naprej. Glavo nagnemo vstran, najprej v desno stran in dulec posode nastavimo v nosnico, ki je dvignjena (v tem primeru levo). Dulec naj popolnoma zatesni nosnico, tako da voda ne teče mimo. Če vlivamo vodo v levo nosnico priteče ven skozi desno. Glava ne sme biti nagnjena preveč nazaj, da nam voda ne teče po grlu. Če je potrebno, popravimo položaj glave. Med izpiranjem dihamo skozi usta. Pustimo, da iz posode odteče polovica ali vsa voda. Počakamo, da voda odteče iz nosnice, rahlo pihnemo, da izpraznimo nos, nato pa postopek ponovimo še na drugi strani. Zelo pomembno je, da po končanem postopku iz nosnic in sinusov izpihamo vso vodo. Medtem ko glavo zasučemo v levo, močno in hitro izdihnemo (pihnemo) skozi nos, z vdihom glavo vrnemo na sredino in s hitrim izdihom glavo zasučemo v drugo stran. To ponovimo vsaj 20-krat na vsako stran. Nato glavo nagibamo še navzgor in navzdol in ravno tako hitro izdihujemo (izpihujemo) skozi nos. To ponavljamo, dokler nimamo občutka, da se je izločila vsa voda.
Na koncu lahko še preverimo, ali je vsa voda iztekla iz zgornjih dihalnih poti. To storimo na sledeči način: stojimo vzravnani in se počasi spustimo v predklon. Glava in roke visijo navzdol, kolena so izravnana. Ko pridemo v predklon, glavo nekoliko dvignemo in glasno izgovarjamo: ha, ha, ha, ha ... Zaradi pritiska, ki ga ustvarijo nastali zvoki, bo voda, ki se še nahaja v sinusih, odtekla ven.
Po uporabi posodo speremo in jo obrnemo, da voda odteče iz nje. Najboljše učinke dosežemo, če jala neti izvajamo vsak dan, najbolje zjutraj pred zajtrkom. Po potrebi jo lahko izvedemo tudi večkrat dnevno, najbolje pred jedjo. Jala neti ne izvajamo pred spanjem, pri prehladih, vnetju sinusov in ušes.
Pozimi in ob hladnem vremenu vsaj eno uro po izvajanju tehnike ne hodimo na hladen zrak.
Z uspešno in pravilno izvedeno jogijsko očiščevalno tehniko si bomo izboljšali svoje zdravje in splošno dobro počutje.
Pozitivni učinki te tehnike, ki jo izvajamo vsako jutro pred obrokom ali pa vsaj nekajkrat na teden, so:
- manj prehladov,
- lajšanje težav pri alergijah,
- lajšanje astme, bronhitisa,
- prepričevanje vnetij mandljev,
- lažje dihanje,
- boljše zaznavanje vonjav,
- zmanjševanje glavobolov,
- priporoča se pri boleznih nosa, ušes in grla.
Priporočljivo je, da se te tehnike naučimo od učitelja joge. Ta tehnika je bila zanimiva zato, ker nam je ga. Helena na sebi pokazala, kako se izvaja postopek čiščenja nosu.
Alenka Dobnikar
← Potopisno predavanje - Venezuela | Imunski sistem - predavanje → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|