Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes2
mod_vvisit_counterVčeraj11
mod_vvisit_counterTa teden26
mod_vvisit_counterTa mesec73
mod_vvisit_counterVsi1149133

Prisotni na spletu

Prisotni 88 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 7077316
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Predavanje gospe Milene Miklavčič

Gospa Milena MiklavčičPrvi ponedeljek aprila nas je pričakalo predavanje, ki je potekalo zunaj prostorov našega društva. Pripravili so ga člani medgeneracijskega društva Z ROKO V ROKI in je potekalo v prostorih gostilne Stari Mayr.

Predavala nam je slovenska pisateljica, gospa Milena Miklavčič, po izobrazbi učiteljica slovenščine in angleščine, pisateljica, novinarka, ženska, ki si upa spregovoriti brez dlake na jeziku. V krščanskem okolju je bilo vse, kar je bilo povezano s spolnostjo, »grdo«. Predstavila nam je svojo najnovejšo knjigo, ki jo je poimenovala: OGENJ, RIT IN KAČE NISO ZA IGRAČE.

V knjigi opisuje spolnost na Slovenskem v prvi polovici dvajsetega stoletja. Milena nam je o intimi povedala na glas, včasih je bilo življenje zelo kruto in ne tako lepo, kot so nekateri prikazali. Ženske so bile navajene, da so potrpele in vse je bilo v redu. Za žensko je spolnost pomenila eno samo trpljenje, še premikati se ni smela. Vzgojena je bila v duhu, da mora biti možu pokorna. Spolnost je bila zgolj rojevanje otrok, o ljubezni se ni govorilo. Poročali so se zaradi skupnih koristi. V krščanskem okolju je bilo vse, kar je bilo povezano s spolnostjo, »grdo«. Ženska ni smela uživati, ker je bil to greh. Ljudje so se v tistih časih pogovarjali samo o delu, nobenih čustev ni bilo in so na svoj način živeli zelo osamljeno.

Do zgodb je prišla tako, da je svoje članke, ki so sprva izhajali iz žirovskega okoliša, napisala po pripovedovanju žensk, ki jih je obiskovala, in jih objavljala v lokalnem glasilu. Pozneje je svoje članke objavila v reviji NAŠA ŽENA. Bralke revije so zgodbe ganile, sčasoma so jo ženske klicale iz cele Slovenije z namenom, da ji povedo svoje zgodbe. Ni ji preostalo drugega, kot da jih je začela obiskovati, na pot se je odpravila s svojo staro rdečo škodo. Zgodilo se ji je celo to, da se je dan prej z neko žensko iz Prekmurja domenila za obisk, in ko je prišla na cilj, je izvedela, da je ta ženska dan prej umrla, in domov se je morala vrniti brez zgodbe. Večina pripovedovalk je imela več kot 85 in vse tja do krepko čez 90 let ter morala je dati obljubo, da njihova pripovedovanja ne bodo objavljena prej, ampak šele takrat, ko njih na svetu ne bo več. Tako so nastajale zgodbe, ki jih je zbirala skoraj četrt stoletja. Pisateljica nam je svojo knjigo predstavila tako, kot najbolje zna. Mirno, sproščeno nam je pripovedovala odlomke zgodb iz knjige, katere vsebina te sprva presune, preseneča, vzburi in na koncu tudi dotakne. Najbolj se dotakne starejših, ki so del zgodb mogoče doživeli in delčke zgodb prepoznali iz pripovedovanj. Dotakne se celo tistih, ki o tem niso vedeli ničesar. Skozi svojo raziskavo je prišla do grozljivih podatkov o velikem številu detomorov, o incestu in tudi o odnosih z živalmi, spolni zlorabi otrok ter številnih spolno prenosljivih boleznih.

Na koncu nam je povedala, zakaj je svojo knjigo tako poimenovala. Ogenj, rit in kača je sporočilo, ki skriva resnico, da se z nekaterimi stvarmi v življenju ne smemo igrati, če se ne želimo opeči. Ta raziskava je pisateljici zelo pomagala, da se do svojih otrok drugače obnaša, kot bi se, če bi jim dajala nasvete svoje nazadnjaške mame. S poznavanjem te preteklosti začenjamo razumeti, zakaj smo mi taki, kakršni smo do svojih otrok.

Poslušalcev je bilo kar veliko, članov obeh društev. Z velikim zanimanjem smo prisluhnili tolmački Martini. Na koncu je lahko vsak kupil knjigo za domov. Z mešanimi občutki smo se vračali v naše društvo in se pogovarjali o temi, ki je še dolgo odzvanjala v naših glavah. Bilo je zelo zanimivo.

Alenka Dobnikar

Zanimivo predavanjeČlani društva AURIS na predstavitvi knjige pisateljice Milene Miklavčič.S tolmačem za slovenski znakovni jezik je lažje.Knjiga Ogenj, rit in kače niso za igračeČlani obeh društev na skupnem predavanju.Gospej Mileni Miklavčič smo se zahvalili s šopkom rož.

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

April 2021
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow