Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes4
mod_vvisit_counterVčeraj3
mod_vvisit_counterTa teden7
mod_vvisit_counterTa mesec35
mod_vvisit_counterVsi1148215

Prisotni na spletu

Prisotni 49 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 7064911
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Predsednik piše

BorisPred nami je čas poletnih dopustov, ki ga bo vsak izkoristil po svojih željah in zmožnostih, eni na morju, drugi v hribih ali kar tako v povsem lastni režiji, v naravi ali pa v domačem okolju, vsak si bo poizkušal najti en svoj način odmika od službenih, političnih, družbenih in povsem vsakdanjih življenjskih  problemov, ki ne tarejo samo nas ampak tudi večino državljank in državljanov ene in edine države, ki jo imamo.

V delovanju društva si popolnega odmika od službenih in društvenih problemov pravzaprav sploh ne moremo niti ne upamo privoščiti, potrebe članstva nam narekujejo vsakodnevno prisotnost in vse preveč smo vpeti v tekoča dogajanja, da bi si lahko privoščili odsotnost, zato bomo tako kot vsako leto poskrbeli, da bodo društveni prostori delovali normalno ves dopustniški čas, prav tako pa tudi naše podružnice. Letošnje leto je za naše društvo še posebej pomembno, saj bomo praznovali 60. letnico obstoja in neprekinjenega delovanja društva, kar je vsekakor jubilej vreden vsega spoštovanja in pozornosti in potrudili se bomo, da ga bomo temu primerno tudi obeležili. Večina jesenskih dogodkov bo posvečena našemu jubileju in obenem tudi Mednarodnemu dnevu gluhih. Osrednje vseslovensko srečanje ob Mednarodnem dnevu gluhih bo letos v soboto 19. septembra v Kopru in že sedaj vljudno vabljeni k prijavi vsi, ki se želite udeležiti našega tradicionalnega dogodka, da bomo v društvu lahko pravočasno organizirali vse potrebno v zadovoljstvo vseh udeležencev. Prav tako vljudno vabljeni septembra v kranjski trgovski center Qlandia, kjer so nam prijazno odstopili prostore, da obiskovalcem z našimi sodelavci in partnerji prikažemo ves repertoar našega delovanja od daljne zgodovine društva pa vse do sodobne tehnologije, ki nam kot tehnični pripomočki pomagajo in lajšajo življenje z okvaro sluha. V društvu še vedno veliko dela in pozornosti posvečamo urejanju dokumentacije oziroma pomagamo našim uporabnikom pri urejanju papirjev in svetovanju pri urejanju pridobitve tehničnih pripomočkov, ki nam pripadajo po nedavnem sprejetju pravilnika Zakona o izenačevanju možnosti invalidov.

Prav tako smo aktivno vpeti v usklajevanje novega predloga zakona o asistenci, ki je trenutno v obravnavi in se usklajuje z ostalimi invalidskimi organizacijami. Želimo si da bi tudi gluhi in naglušni, še posebej pa gluho-slepi dobili v tem zakonu pripadajoče mesto in pravice, za katere so bili v obstoječi dosedanji zakonodaji vse prevečkrat prezrti in spregledani. Dejstvo je, da je bilo v preteklosti marsikaj zamujenega za urejanje invalidnine ali dodatka za pomoč in postrežbo, tudi status telesne okvare je v veljavi še iz daljnih časov bivše države in bi bile potrebne temeljite spremembe, žal se tega ne da spremeniti čez noč, še posebej v času politične in gospodarske krize in potreben je temeljit premislek kakšne poti ubrati v prihodnosti, da bodo tudi naši uporabniki prišli do pravičnega nadomestila za svojo invalidnost. Dejstvo je, da svetovna zdravstvena organizacija gluhoto klasificira kot eno najtežjih invalidnosti, žal je to nevidna invalidnost in posledično tudi invalidnost, ki je bila v preteklosti vse prevečkrat spregledana pri urejanju zakonodaje. Veseli nas, da je program asistence, ki ga trenutno izvajamo v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS tako pozitivno zaživel in najboljši pokazatelj je zadovoljstvo uporabnikov in vedno večje povpraševanje, ki temelji predvsem na tem, da se gluhi in težko naglušni uporabniki, predvsem starejši poleg gluhote soočajo še z vrsto drugih zdravstvenih težav in so zato še toliko bolj potrebni pomoči na domu. Prav tako nas veseli zgledno sodelovanje s centri za socialno delo v gorenjskih občinah kjer po potrebi sodelujemo in rešujemo življenjsko pomembne zadeve, ki jih naši uporabniki zaradi komunikacijske ovire sami ne zmorejo in ob tem moram zapisati pohvalne besede za angažiranost naše strokovne službe, ki ogromno časa, dela in energije posveča takšnemu terenskemu delu. Pri tem so nam v veliko pomoč tudi vse tri trenutno delujoče podružnice Škofja Loka, Jesenice in Tržič, ki so v veliki meri približale društveno dejavnost uporabnikom in obenem tudi na tak način prepoznavajo potrebo po asistenci ali pa pomoč družbenega okolja pri urejanju najbolj perečih problemov. Vse te številne dejavnosti na terenu izven društvenih prostorov so velikokrat premalokrat zapisane in ne najdejo prostora v javnosti, medijih in gradivih, tudi zato, ker so to zelo občutljive in intimne zadeve posameznikov, velikokrat tudi povezane z revščino in socialno ogroženostjo. Iz izkušenj nam je poznano, da je ljudem v stiski težko prositi za pomoč in jo veliko lažje sprejmejo če jim je ponujena v primerni obliki in z ustreznim razumevajočim načinom. Angažiranost strokovne službe na terenu je dejansko maksimalna, velikokrat se podaljša tudi izven delovnega časa, tudi ob vikendih in praznikih obstaja nek tih dogovor o dežurstvu za najnujnejše primere, po pravici povedano več kot toliko težko storimo, trudimo se o tem obveščati tudi pristojne službe na občinah, ki sofinancirajo naše delovanje, pa vendar je učinek ravno nasproten od naših pričakovanj. Politična in gospodarska kriza je žal prispevala tudi k temu, da se nam občinska sredstva drastično zmanjšujejo, samo zadnje leto je to zmanjšanje doseglo skoraj 50% in to že resno ogroža kakovost in kvaliteto našega delovanja. Edini stabilen vir društvenega financiranja so sredstva FIHO in sami že leta opozarjamo, da si želimo čim več teh sredstev preusmeriti na lokalni nivo, zato nas po svoje veseli, da je na zvezi pričela z delom delovna skupina, ki bo poskušala poiskati pot do bolj stimulativne razdelitve sredstev za programe na lokalni ravni, ki so za naše uporabnike življenjskega pomena. 

Pri vseh naštetih dejavnostih bi si želeli sodelovanja vseh uporabnikov, ne glede na to ali so naši člani ali ne, tudi tistih, ki trenutno neutemeljeno kritizirajo dejavnost društev in zveze, naša vrata so vedno odprta vsem in vedno smo pripravljeni na konstruktiven in pozitiven razgovor o vseh aktualnih problemih, ki se tičejo vseh nas in pripravljeni smo podpreti vsak predlog, ki lahko pripomore k boljšemu življenju vseh oseb z okvaro sluha.

Naj zaključim z eno lepo željo, ki ne velja samo za naš svet Tišine ampak je to že kar ponarodela želja, da bi bil res že skrajni čas, da bi se nehali deliti na vaše in naše, da bi preteklost in zgodovino pustili vnemar in se začeli skupaj zavzemati za našo prihodnost, skupaj smo močnejši, razdeljeni smo šibkejši in kdor res želi dobro vsem našim uporabnikom naj se nam pridruži pri iskanju skupnih poti za naš lepši in boljši jutri.

V imenu uredniškega odbora, strokovne službe in vodstva društva želimo lepo preživete poletne dneve vsem članicam in članom, bralkam in bralcem, sodelavkam in sodelavcem, našim kolegom na zvezi in v društvih, pristojnim službam in županom na gorenjskih občinah, našim poslovnim partnerjem in donatorjem, skratka vsem ki nam kakorkoli pomagajo na naši poti.

Imejte se lepo.

Boris Horvat Tihi

predsednik AURIS Kranj

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

Avgust 2020
N P T S Č P S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow